رئیس کرسی یونسکو در آموزش مهندسی

رئیس کرسی یونسکو در آموزش مهندسی از میان اعضاء هیأت‌علمی با مرتبه استاد تمامی دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، و با حکم رئیس دانشگاه، به مدت چهار سال منصوب می­‌شود.

   

وظایف

  1. ارائه طرح­‌ها، برنامه‌­ها و انجام فعالیت­‌های پژوهشی برای دستیابی به اهداف کرسی.
  2. اداره کرسی بر اساس ضوابط و آئین­نامه­‌های مصوب شورای راهبردی.
  3. پیشنهاد اعضای شورای راهبردی به رئیس دانشکدگان فنی جهت صدور حکم.
  4. پیگیری مصوبات شورای راهبردی و پیشنهادهای هیئت مشاوران.
  5. تشکیل و اداره جلسات شورای راهبردی کرسی.
  6. تشکیل و ارزیابی عملکرد کارگروه‌­های تخصصی کرسی.
  7. ارتباط و برگزاری جلسات با هیئت مشاوران کرسی.
  8. تهیه و ارائه گزارش عملکرد سالانه کرسی، به دانشگاه تهران و یونسکو.
  9. پیشنهاد ساختار سازمانی کرسی، به رئیس دانشکدگان فنی، برای بررسی، تصویب و دستور اجرا.
 

در سال 1388 پیشنهاد اولیه تأسیس کرسی یونسکو در آموزش مهندسی در دانشکده فنی مطرح شد و به‌ دنبال برگزاری جلسات مشورتی در کمیسیون ملی یونسکو، در تاریخ 1389/2/14، نامۀ پیشنهاد تأسیس کرسی، همراه با دلایل توجیهی و مدارک لازم، برای یونسکو در پاریس ارسال گردید. در تاریخ 1390/9/16 این پیشنهاد مورد تأیید یونسکو قرار گرفت‌ به دنبال آن، درتاریخ 1391/1/20، ریاست دانشگاه تهران، دکتر حسین معماریان استاد دانشکدگان فنی را، که از ابتدا ارائه‌دهنده و پیگیر این پیشنهاد بودند، به‌ ریاست کرسی یونسکو در آموزش مهندسی منصوب نمود (اینجا). این انتصاب هر چهار سال یکبار تمدید شده است (اینجا).

..........................

    
     

دکتر حسین معماریان دانش‌آموختۀ کارشناسی زمین‌شناسی از دانشگاه تهران، کارشناسی‌ارشد زمین‌شناسی مهندسی از دانشگاه واترلو کانادا و دکترای شکستگی در سنگ، از دانشگاه ولونگونگ استرالیاست. ایشان دارای چند سال سابقۀ کار حرفه‌ای در معادن زغالسنگ کرمان و همچنین مناطق نفت‌خیز جنوب کشور است. دکتر معماریان استاد تمام مهندسی زمین دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و عضو وابسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است. ایشان نویسندۀ بیش از 25 کتاب بوده و تا کنون بیش از 300 مقاله پژوهشی را در نشریات و همایش‌های ملی و بین‌المللی به‌چاپ رسانده‌اند، که از آن میان 6 کتاب و بیش از 40 مقاله در زمینۀ آموزش مهندسی بوده است. هفت کتاب اخیر ایشان به‌عنوان کتاب سال، یا برگزیده و تقدیری، از کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب‌های برگزیده دانشگاهی، انتخاب شده است. علایق پژوهشی دکتر معماریان شکستگی در سنگ، اکتشافات ژئوتکنیکی، ژئومکانیک نفت، مخاطرات طبیعی و آموزش مهندسی است. ایشان عضو مؤسس و عضو هیئت مدیره انجمن آموزش مهندسی ایران و مؤسسه ارزشیابی آموزش مهندسی ایران است.   302 بازدید